Hakkında

El Sanatları Bölümü

 

       Bölümümüz Mimari Dekoratif Sanatlar Programı 1. öğretim ve 2. öğretimden oluşmaktadır. Öğrenim süresi 2 yıldır. Tüm derslerden başarılı olan ve 4.00 üzerinden 2.00 ortalamayı elde eden öğrenciler mezun olmaya hak kazanırlar. Öğrenim dili Türkçedir. Program öğrencilerinin Mimari Dekoratif Sanatlar teknikeri adayları olarak mezun olmaları hedeflenmektedir.

  

          Program içeriğindeki derslerin ağırlık noktası, güzel sanatlar –tasarım - mimari ve iç mimariye yönelik olarak öğrenciyi eğitmek bu alanlarda kaliteli mesleki ara eleman olmalarını sağlamaktır. 

 Mezunlar “tekniker” unvanına sahip olurlar. Tekniker, çalışma alanındaki görevi itibarı ile üst düzey yönetici ve / veya mühendis – mimar ile teknisyen arasında bulunan, teknisyenden daha fazla teorik bilgiye, mühendis –mimar dan daha fazla uygulama becerisine sahip bir ara teknik elemandır. Tekniker, yönetime karşı sorumludur, usta ve teknisyenlerin çalışmalarını denetler, sorumluluk alır, hizmet alanına hitap eden insanlar ile uyum ve işbirliği içinde çalışır.

 

      Programlardan mezun olan öğrencilerimiz DGS ile lisans eğitimlerine devam edebilmektedirler.

Mimari Dekoratif Sanatları ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları takdirde;

 

  •    Çini
  •   El sanatları tasarımı ve üretimi
  •   Fotoğraf
  •   Geleneksel Türk El Sanatları
  •   Grafik
  •   İç Mimarlık
  •   İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı
  •   Mimarlık
  •   Seramik

 lisans programlarından birine dikey geçiş yapabilirler.

 

 

Mezunların Çalışma Sahaları

 

  Mimari Dekoratif Sanatları Teknikerleri; Kültür Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü, Milli Saraylar Genel Müdürlüğü, Belediyeler, Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğünde çalışabilirler. Etüt Proje alanları ile ilgili özel kuruluşlar ve bürolarda da çalışabilecekleri gibi uygulama ağırlıklı olarak aldıkları modern plastik sanat eğitimi yanı sıra; Türk Mimarisi, Dekorasyon, Restorasyon, Peyzaj, Seramik, Bilgisayarlı Tasarım gibi konularında gerek vasıflı ara eleman olarak gerekse bağımsız olarak kendilerine ait işyeri ve atölyelerinde bu alanlarda da hizmet verebilmektedirler.

 

    İş bulma konusunda daha çok büyük şehirler, ekonomik, turistik-tarihi açıdan yeterli ve gelişmiş bölgeler tercih edilmelidir. Hatta bazı alanlarda (cami süsleme gibi) yurtdışında çalışma imkanı bulunmaktadır.